خرید و فروش سهام عدالت

همانطور که بارها گفته ایم بهتر است مردم سهام خود را به عنوان یک دارایی نگه دارند و به آن به صورت یک سرمایه‌گذاری بلند مدت نگاه کنند، چرا که این سهام همانند دارایی‌های فیزیکی است که روز به روز به ارزش آن افزوده می‌شود.
 هرچقدر از زمان عمر سهام عدالت بگذرد، ارزش آن بیشتر می‌شود، : فولاد مبارکه اصفهان، شرکت ملی صنایع مس ایران، معدنی و صنعتی چادرملو، گل‌گهر، پالایشگاه نفت تهران و بندرعباس، هلدینگ خلیج فارس، مپنا، مخابرات ایران، کشتی‌رانی جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان شرکت‌های بورسی از ارزش بالایی برخوردارند که در سبد سهم‌های عدالت است که به مردم واگذار شده است.
 شرکت‌های بزرگ دیگری نیز جزء دارایی‌های سهام عدالت هستند و دخانیات ایران هم از جمله آنان است.
در فاز اول اجرای ورود سهام عدالت به فرابورس هم شرکت‌های تعاونی باید خدمات سهامداری از جمله آگاهی دادن وآموزش سهامداری را به مردم ارائه کنند، چرا که هنوز همه مردم با ساز و کار بورس و کارگزاری‌ها آشنایی ندارند.
سهام عدالت در بین ۶ دهک جامعه شامل ۴۳ میلیون نفر توزیع شده و قرار است از شهریور ۹۲ ابتدا شرکتهای سرمایه‌گذاری استانی عدالت وارد فرابورس شوند که کم کم سهام عدالت به نسبت اقساط پرداخت شده آزاد، کشف قیمت و قابل معامله شوند.                    با ابلاغ مصوبه شورای عالی سیاست‌های کلی اصل 44 توسط وزیر امور اقتصادی و دارایی، انجام معاملات سهام شرکتهای استانی عدالت به تناسب اقساط واریزی به خزانه از سهام عدالت تا پایان شهریور 92 امکان‌پذیر می‌شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: امکان آزاد شدن سهام عدالت را فراهم می کنیم تا مردم از ثمرات این مالکیت و مدیریت خود استفاده کنند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، علی طیب نیا در مراسم معارفه رئیس جدید سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه حضور گسترده دولت در حوزه تصدی گری ها یکی از مشکلات عمده اقتصاد ایران در سال های متمادی بوده که ریشه آن در سالهای قبل از پیروزی انقلاب است، افزود: این موضوع در سال های اولیه انقلاب شدت گرفت و متاسفانه در دوره های اخیر با دوگانه ای کاملا ناسازگاری مواجه شده ایم.

وی گفت: از یک سو حضور و نقش دولت در حوزه تصدی گری ها و امر بنگاهداری به شدت توسعه یافته و از سوی دیگر این حضور در امر حاکمیتی که وظیفه ذاتی دولت است به شدت کاهش یافته است. طیب نیا افزود: اگر سهم هزینه های بودجه عمومی دولت در تولید ناخالص ملی را به عنوان شاخص از وظیفه های حاکمیتی دولت بگیریم این نسبت از چیزی حدود ۵۰ درصد در آستانه پیروزی انقلاب به کمتر از ۳۰ درصد کاهش یافته است.

/ 0 نظر / 27 بازدید