آمادگی مجلس برای آزاد سازی سهام عدالت

 ا تصویب نمایندگان، شرکت‌های سرمایه پذیر مکلف شدند سود سهام عدالت را تا تسویه حساب کامل اقساط به سازمان خصوصی‌سازی‌ پرداخت کنند.       

به گزارش همشهری، نمایندگان مردم در نشست علنی  مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی طرح الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت ماده 3 آن را با 202 رأی موافق، 4‌رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 237‌نماینده حاضر در جلسه به تصویب رساندند.

براساس ماده 3، شرکت‌های سرمایه‌پذیر مکلف‌ هستند سود سهام عدالت تقسیم‌شده مصوب مجامع عمومی موضوع فصل ششم قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی را تا تسویه حساب کامل اقساط از زمان تصویب قانون یادشده به سازمان خصوصی‌سازی پرداخت کنند. سازمان مذکور می‌تواند برای وصول سود سهام موضوع این ماده و سایر اقساط معوق شرکت‌های واگذارشده اقدام کند. اجرائیات سازمان امور مالیاتی کشور موظف است خارج از نوبت درخصوص وصول این اقساط با سازمان خصوصی‌سازی همکاری کند.

نمایندگان در ادامه نشست علنی  بر مدیریت سهام عدالت توسط مردم و آزادسازی هرچه سریع‌تر آن تأکید و علاوه بر این اعلام کردند که دولت نباید در شرکت‌های مشمول سهام عدالت عضو هیأت مدیره تعیین کند. در نشست صبح دیروز پیشنهاد آزادسازی سهام عدالت 2دهک پایین درآمدی جامعه توسط حسن کامران، حمید‌رضا فولادگر و برخی دیگر از نمایندگان مجلس ارائه شد، اما مجلس به‌دلیل ناقص بودن آن پیشنهاد رأی موافق نداد.

براساس این گزارش، کامران نماینده پیشنهاد‌دهنده طرح آزادسازی سهام عدالت معتقد بود که به واسطه پرداخت اقساط سهام عدالت طی 10سال و به میزان آزادشدن آن، سهام عدالت در اختیار مردم قرار گیرد. او با اشاره به اینکه تصویب آزادسازی سهام عدالت برای 2دهک پایین جامعه به نفع محرومان خواهد بود، گفت: این طرح موجب می‌شود که دولت برای آزادسازی سهام عدالت برنامه‌ریزی داشته باشد.

در ادامه، نادر قاضی‌پور درباره پیشنهاد آزادسازی سهام عدالت 2دهک پایین جامعه تأکید کرد: این دهک‌ها هنوز مشخص نبوده و دولت به جای کارگران و کشاورزان به مدیران کل سهام عدالت خواهد داد. او افزود: من یکی از طرفداران سرسخت کارگران و کشاورزان هستم و از این می‌ترسیم که دولت پس از تصویب این قانون فقط کارگران و کشاورزان را حذف کند و پیشنهاد می‌کنم نسبت به این طرح رأی مخالف بدهند. علیرضا سلیمی دیگر نماینده مجلس در این‌باره به‌عنوان موافق طرح آزادسازی سهام عدالت برای 2دهک پایین جامعه گفت: قرار بود طبق قانون 50درصد به این دهک‌ها تخفیف داده شود و 50درصد مابقی طی 10سال از محل بازپرداخت اقساط مستهلک شود.

او گفت: برگه‌های سهام عدالتی که در دست مردم است ارزشی ندارد و مشکلی را حل نکرده، مشکل اصلی معلق بودن و بلاتکلیفی سهام عدالت است.رضا عبداللهی، نماینده‌ ماه‌نشان نیز در این‌باره گفت: دیوان محاسبات در اجرای این حکم هم باید کمک کند تا آزادسازی سهام عدالت انجام شود؛ اینجا بحث 2دهک پایین نیست، چرا که هم در سیاست ابلاغی رهبر معظم انقلاب اسلامی و هم در اصل44 تأکید شده که به 6دهک سهام عدالت تعلق بگیرد و این پیشنهاد مغایر با سیاست‌هاست.

علاوه بر این، اکنون در کمیسیون تخصصی طرحی توسط دولت و نمایندگان مجلس در حال تکمیل شدن است که باید اجازه دهیم کمیسیون تخصصی نسبت به آن نظر دهد. ابوترابی‌فرد رئیس جلسه نیز با این پیشنهاد عبداللهی موافق بود و با رأی نمایندگان، رسیدگی به این پیشنهاد برای بررسی تخصصی به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع شد.

نایب  رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تشریح دلایل ریزش شاخص بورس در هفته گذشته از آماده مجلس برای آزاد سازی سهام عدالت  اشاره کرد وگفت: اگرموضوع آزادسازی معاملات سهام عدالت مصوب شود می توان تا خرداد ماه آن را نهایی کرد تا مردم بتوانند در بورس این سهام را خرید و فروش کنند.
 آقای پورابراهیمی  در گفت و گو با خانه ملت افزود: موضوعات تحقیق  وتفحص و همچنین آزاد سازی معاملات سهام عدالت در مجلس در حال پیگیری است.
 
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دولت موضوع آزاد سازی معاملات سهام عدالت را پیگیری می کند و مقرر شده که در این زمینه پیشنهاد خود را تا اوایل خرداد به مجلس ارائه کند.
 این نماینده مردم در مجلس نهم   افزود: البته برای آزاد سازی خرید و فروش سهام عدالت باید موضوع تسویه بهای این سهام از محل سود آن و همچنین کمک بلاعوض دولت در این زمینه مشخص شود.
 
پورابراهیمی داورانی گفت: باید بتوان مالکیت قانونی سهام عدالت را مشخص کرد تا معاملات این سهام بطور صحیح انجام شود.
 وی افزود: طرح تحقیق و تفحص سهام عدالت در کمیسیون اقتصادی تصویب شده است و در دستور کار صحن مجلس قرار گرفته است و نتایج آن در ماههای آتی مشخص می شود.
پورابراهیمی داورانی ادامه داد: نحوه انتصاب و عزل اعضای هیأت مدیره تعاونی های سهام عدالت، پرداخت های صورت گرفته به اعضای هیأت مدیره و موضوعات دیگر در تحقیق و تفحص بررسی می شود.
 
وی گفت: زمان آزاد سازی معاملات سهام عدالت بعد از تحقیق و تفحص از سهام عدالت و ارائه گزارش  مرتبط بررسی و اعلام می شود.
 
پور ابراهیمی داورانی در پاسخ به این سؤال مبنی بر این که دلایل افت شاخص بورس در روزهای گذشته چه بوده است، گفت: به دلیل ابهام در اجرای مرحله دوم  هدفمندی یارانه ها  بازار بورس تحت تأثیر قرار گرفته است.
 وی افزود: ابهام در حاشیه سود شرکت های بورسی باعث شده بازار بورس تحت تأثیر قرار بگیرد و سهام داران منابع مالی خود را از بازار خارج می کنند.
 نایب رئیس کمیسیون اقتصادی ادامه داد: تصمیمات غیرکارشناسی که به افزایش نرخ سود سپرده های بانکی منجر شد یکی از دلایل افت شاخص بازار بورس بود و عملا بازار پول جایگزین بازار سرمایه شد.
 پورابراهیمی داورانی گفت: باید پذیرفت علی رغم  افزایش ارتباطات سیاسی،دیپلماسی تأثیرات قابل توجهی در اقتصاد نداشته  که این موضوع نیز در افت شاخص بورس مهم بوده است.
پور ابراهیمی داورانی ادامه داد: پیش بینی تورم انتظاری نیز بر بازارهایی مانند ارز و غیره تأثیرگذار است اگر چه دولت اعلام کرده این آثار را کنترل می کند.
 وی افزود: اگر به عواملی که ذکر شده رسیدگی  و زمینه کنترل رشد سود سپرده های بانکی فراهم شود بازار بورس تقویت خواهد شد.
 وی در خصوص تشکیل جلسه مشترک چند تن از نمایندگان مجلس با مسئولان بازار سرمایه نیز گفت: تعامل مجلس و دولت باعث خواهد شد زمینه رشد بازار بورس فراهم شود به طور مثال یکی از محورهای جلسه اخیر نحوه تأثیر افزایش سود سپرده ها بر بازار بورس بود البته عوامل دیگر موثر در افت شاخص بورس نیز بررسی شد.
 
پور ابراهیمی داورانی تشریح کرد: در جلسه مشترک مجلس ومسئولان بورس درباره قوانین مرتبط با بورس نیز بررسی هایی صورت گرفت، به طور مثال درباره تاثیر تعیین نرخ سالانه خوراک  پتروشیمی ها بر بورس بررسی های انجام شد.
 
نایب رئیس کمیسیون اقتصاد مجلس یادآور شد: باید قوانین بازار بورس، بلند مدت باشد و همچنین هماهنگی های انجام شد که ریسک سیستماتیک بازار سرمایه حداقل شود
/ 2 نظر / 28 بازدید
هتل شبستان رشت

سلام دوست عزیز وبتون خیلی بوحاله امیدوارم موفق باشید - وقت کردید یه سری به ما بزنید - اگه حال و حوصله داشتید نظر هم بزارید - منتظرتون هستم [گل]