آغاز مرحله دوم احراز شرایط کارگران ساختمانی برای دریافت سهام عدالت

 

آغاز مرحله دوم احراز شرایط کارگران ساختمانی برای دریافت سهام عدالت

مدیر کل اموراجتماعی و سهام وزارت کار گفت: مرحله دوم پالایش و احراز شرایط کارگران ساختمانی با همکاری تشکل‌های کارگری برای دریافت سهام عدالت آغاز شده است.

مسعود کاظم‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، در خصوص آخرین وضعیت سهام عدالت کارگران، اظهار داشت: پس از اینکه اطلاعات تمامی کارگران ثبت نام شده در مرحله اول توسط دبیرخانه سهام عدالت پالایش شد، مجدداً در اختیار وزارت کار قرار گرفته که بر این اساس، نرم‌افزار مرحله دوم پالایش و بررسی اطلاعات افراد آماده شده و طی هفته جاری آموزش مدیران کل کار و امور اجتماعی استان‌ها آغاز شده است.

وی ادامه داد: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته تمامی امور براساس نرم‌افزار انجام خواهد شد.

مدیرکل امور اجتماعی و سهام وزارت کار با بیان اینکه 2.7 میلیون کارگر جدید ساختمانی و فصلی باید احراز شرایط شوند،‌ گفت: رسیدن به اطلاعات دقیق این تعداد کارگر برای دریافت سهام عدالت زمان‌بر است و در همین راستا تقسیم کار میان تمامی تشکل‌های کارگری و کارفرمایی و نیز ادارات کار استان‌ها انجام خواهد شد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه کارگران در این مرحله باید توسط کارفرما یا سه تشکل عالی کارگری تایید شوند،‌ بیان داشت: پس از این مرحله اسامی و اطلاعات افراد به دبیرخانه سهام عدالت تحویل می‌شود تا فرم‌های مربوطه برای ثبت نام سهام به افراد ارائه ‌شود.

کاظم‌زاده افزود: پس از تکمیل فرم، فرایند کار توسط وزارت اقتصاد و دارایی انجام می‌شود و سهام عدالت در اختیار کارگران قرار می‌گیرد.

به گفته این مقام مسئول، رسیدگی به اطلاعات و احراز صلاحیت آنان از طریق ادارات کار استان‌ها و با همکاری کانون عالی شوراهای اسلامی کار، مجمع عالی نمایندگان کارگری و کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران و کانون عالی کارفرمایان انجام می‌شود.

 

به گفته یک مقام مسئول، افرادی که تاکنون سهام دریافت نکردند باید روال جاری طرح را طی کنند اما افرادی که در گذشته با ثبت‌نام، دعوت‌نامه گرفته اما پیگیری نکردند به تعاونی‌های سهام عدالت معرفی خواهند شد.

مدیرکل سهام تخصیصی و عدالت سازمان خصوصی‌سازی در خصوص کسری سبد سهام عدالت و نحوه واگذاری سهام به کارگران، تصریح کرد: نزدیک به 80 هزار میلیارد ریال سهام مربوط به شرکت‌هایی است که لیست آن به هیئت وزیران پیشنهاد شده تا تصویب شود تا این شرکت‌ها به 56 شرکت قبلی در بحث سهام عدالت بپیوندند.

وی خاطرنشان کرد: نزدیک به یک ماه است که این لیست از سوی سازمان خصوصی‌سازی پیشنهاد شده اما تاکنون جوابی داده نشده است.

وی در خصوص حداکثر سقف واگذاری سهام عدالت، بیان داشت: طبق قانون 6 دهک مشمول می‌شوند که تا سقف 43 الی 44 میلیون مشمول سهام عدالت می‌شوند.

به گفته مرادی، نزدیک به 40 میلیون نفر سهام‎دار نهایی وجود دارد و اکنون برای 45 میلیون نفر دعوت‌نامه ارسال شده است. این 5 میلیون نفر برای ثبت‌نام مراجعه نکردند و این تعداد بدون احتساب آمار مربوط به ثبت‌نام کارگران است.

مدیرکل سهام تخصیصی و عدالت سازمان خصوصی‌سازی یادآور شد: بین آمار ثبت‌نام نهایی و افرادی که دعوت‌نامه گرفتند فاصله وجود دارد که به جای آنها کارگران فصلی و ساختمانی از سهام استفاده خواهند کرد.

وی در خصوص واگذاری سهام عدالت به باقی‏مانده کارگران با توجه به پر شدن حداکثر سقف واگذاری سهام عدالت طبق قانون، بیان داشت: این موضوع نیاز به قانون دارد و باید مسئولان تصمیم‌گیری کنند و از حیطه وظایف ما خارج است.

/ 0 نظر / 27 بازدید