آنچه باید دانست

فواید سهام عدالت

درباره منافع واگذاری سهام عدالت برای مردم و شرکت‌های دولتی باید گفت: با تقسیم سهام شرکت‌های دولتی سودده بین 30‌تعاونی استانی، گامی موثر در جهت ارتقای سطح زندگی کم‌‌درآمدهای جامعه برداشته می‌شود و با دخالت غیرمستقیم در اداره شرکت واسط و مدیریت شرکت‌های دولتی، وضعیت این شرکت‌ها مطلوب‌تر از گذشته می‌شود.

بر این اساس شرکت‌های تعاونی مزبور به شرکت‌های سهامی عام، با مشارکت بخش خصوصی توانمند تبدیل خواهند شد که کارایی شرکت‌ها را موجب می‌شود.

چرا سهام عدالت؟

اهداف واگذاری سهام عدالت به اقشار کم‌‌درآمد با توجه به اینکه طرح سهام عدالت به امید تحقق هفت هدف عمده در کشور اجرا می‌شود، شامل : افزایش ثروت و ایجاد درآمد دائمی برای اقشار نیازمند، توزیع متعادل‌تر ثروت و درآمد در کشور، تسریع در روند خصوصی‌سازی از طریق واگذاری گسترده شرکت‌های دولتی، اصلاح ساختار و مدیریت شرکت‌ها، افزایش کارایی بنگاه‌های دولتی واگذار شده، تقویت بنیه اقتصادی جامعه و رشد پس‌انداز عمومی و ترویج فرهنگ سهامداران و اتکای بیشتر مردم به دارایی‌های مالی از جمله اهدافی است که در واگذاری سهام عدالت در ایران دنبال می‌شود.

ادامه واگذاری‌ها در بورس

دکتر زنگنه در پاسخ به این پرسش که با واگذاری سهام شرکت‌های دولتی، آیا سیاست فروش این شرکت‌ها به بخش خصوصی ادامه خواهد یافت، تصریح کرد: برنامه سال جدید یک روش ترکیبی است که هم اهداف خصوصی‌سازی در آن دنبال می‌شود و هم طی آن، واگذاری سهام عدالت اجرا می‌شود، به این صورت که به موازات سهام عدالت، استراتژی قبلی خصوصی‌سازی که واگذاری از طریق بورس و مزایده است، همچنان ادامه می‌یابد.

رییس هیات‌عامل سازمان خصوصی‌سازی خاطرنشان کرد: تسویه و انحلال شرکت‌های زیان‌ده، اصلاح ساختار شرکت‌های دولتی و آماده کردن آنها برای خصوصی‌سازی و توانمندسازی بخش خصوصی، جزو استراتژی‌های خصوصی‌سازی است که طرح سهام عدالت بهترین رویکرد خصوصی‌سازی در کشور به شمار می‌رود.

نبود فرهنگ سهامداری

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی مشکلات خصوصی سازی و اجرای سهام عدالت در کشور را اینگونه تشریح کرد: خصوصی‌سازی در ایران تحت‌تاثیر دو عامل عمده فرهنگی و اجرایی است.

از دیدگاه فرهنگی مردم ما به لحاظ سنتی دارایی‌های واقعی را به دارایی‌های مالی ترجیح می‌دهند بدان معنی که مردم ما به خرید و سرمایه‌گذاری در املاک، فرش و... بیشتر تمایل نشان می‌دهند تا سرمایه‌گذاری در سهام و اوراق بهادار.

وی افزود: تمایل نداشتن ایرانی‌ها به دارایی‌های مالی در حالی است که در کشورهای خارجی، 60درصد درآمد مردم، دارایی‌های مالی است و در ایران این رقم به کمتر از 10درصد می‌رسد به همین‌خاطر هم رشد فرهنگ واسطه‌گری در کشور زیاد است، چون دارایی‌های واقعی غیرمولد هستند ولی دارایی‌های مالی مولد محسوب می‌شوند و ارزش افزوده اقتصادی دارند.

کردزنگنه ادامه داد: رشد فرهنگ دلالی و کسب‌و‌کارهای خانوادگی موجب می‌شود که فرهنگ سهامداران نهادینه نباشد.

سبد سهام عدالت

وی با بیان این که همه شرکت‌های دولتی در طرح سهام عدالت در کارگزاری به صورت سبد سهام واگذار می‌شوند، تاکید کرد: هیچ شرکت زیان‌دهی در سهام عدالت جایگاهی ندارد و اگر شرکتی در آینده زیان‌ده شود، چون سهام آن همراه با چند شرکت دیگر به صورت سبد سهام ارائه شده است، تاثیری بر روی سهامداران نخواهد گذاشت.

همچنین در خرید و فروش سهام عدالت از ابتدا محدودیتی برای سهامداران اعمال نشده است و در قالب تعاونی‌ها یک نفر تا یک هزار نفر می‌توانند وکالت داشته باشند و خرید و فروش کنند، در یک تعاونی هم در حدود 4هزار نفر می‌تواند خرید و فروش سهام کنند.

وی با اعلام این که سال گذشته 83میلیارد تومان سهام شرکت‌های دولتی واگذار شده است، گفت: 63درصد این رقم از طریق بورس و 37درصد از طریق مزایده‌ها واگذار شده است و ما امیدواریم با خصوصی سازی مرحله‌ای و تدریجی بتوانیم گام‌های موثرتری در این رابطه برداریم.

 

/ 0 نظر / 37 بازدید