سال جهاد اقتصادی و نقش تعاونی ها

وزیر تعاون: رشد تعاونی ها در اقتصاد تنها با اجرای مفاد اصل 44 امکان پذیراست

وزیر تعاون گفت: دستیابی به سهم 25 درصدی تعاونی ها در اقتصاد ملی تنها با عملیاتی شدن تمام مفاد پیش بینی شده در اصل 44 قانون اساسی امکان پذیر است
به گزارش روابط عمومی وزارت تعاون به نقل از ایر نا  'محمد عباسی'که در همایش تعاون،کارآفرینی و اشتغال اظهار داشت: در اصل 44 قانون اساسی موارد بسیار مناسبی برای گسترش اقتصاد مردمی در نظر گرفته شده، اما بدون انجام حمایت های کافی و لازم از بخش تعاون این قانون به مانند نسخه شفا بخشی است که تجویزشده اما قابلیت درمانی ندارد.
وی افزود:دلیل بوجود آمدن اصل تعاون در اقتصاد کشور جلوگیری از تکاثر ثروت در دست عده ای خاص و کاهش ضریب جینی جامعه و از بین بردن اختلاف طبقاتی و همچنین پیشگیری از کارفرمای مطلق شدن دولت است.
وی تصریح کرد :در جز دو اصل 44 نظام مامور شده تا به کسانی که در قالب تعاونی اقدام به کارآفرینی می نمایند وام بدون بهره اعطا کند.
وی تاکید کرد: هدف اصلی از تشکیل وزارت تعاون وجود ساختاری قانونی برای حمایت و سازماندهی تشکل های مردمی و انجام نظارت کافی بر روند کار آنهاست تا، کسی از فرصت موجود در این بخش سواستفاده نکرده و اموال مردم را با مخاطره مواجه نکند.
وی ادامه داد: تعاون تنها بخشی از اقتصاد است که بعنوان یک رویکرد دیده شده و برای توانمندسازی آحادی از جامعه که به تنهایی توان حضور در اقتصاد را ندارند باید بیش از پیش مورد حمایت دولت و مجلس قرار گیرد تا مانع از بهره مندی یک جانبه سرمایه داران کلان اقتصادی از منابع کشور شود.
عباسی عدم آگاهی های لازم اقتصادی را یکی از موانع حضور اقشار ضعیف جامعه در جریان های اقتصادی دانست و گفت :اطلاع رسانی و توسعه توانایی های این افراد از جمله وظایف اساسی وزارت تعاون می باشد.
وزیر تعاون همچنین با اشاره به بحث اشتغال یادآور شد: نمی توان گفت مشکل اشتغال در کشور به طور کلی ریشه کن شده اما به طور قطعی بهترین نهادی که می تواند به حل این معضل کمک کند بسترسازی مناسب برای گسترش فعالیت های تعاونی است.

/ 1 نظر / 29 بازدید
فرناز

سلام دوستان به منم سر بزنین[گل] http://jahadd90.blogfa.com/9009.aspx