نحوه اداره سهام ادالت

در حالی بیش از هشت سال از اجرایی شدن طرح سهام عدالت می گذرد که هنوز بیش از 44 میلیون ایرانی که مالکیت سهام عدالت را دارا هستند، نقشی در مدیریت سهام عدالت خود ندارند. در این بین نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس  با بیان اینکه صنعت 90 هزار میلیارد تومانی سهام عدالت رهاشدن ترین بخش در اقتصاد ایران است، نمایندگان سهام عدالت در هیئت مدیره بنگاه های اقتصادی را به ماشین چاپ امضای صورتجلسات تشبیه کرد و مدعی شد که این نمایندگان در حال تضییع کردن حقوق 45 میلیون سهامدارسهام عدالت هستند.
محمد رضا پور ابراهیمی در گفت وگو با «جوان»، با انتقاد از تعلل دولت در آزادسازی سهام عدالت افزود: هدایت پرتفوی 90 هزار میلیاردی سهام عدالت توسط مدیرانی انجام می گیرد که طبق بررسی های موردی مجلس این مدیران تعهدی به صاحبان سهام ندارند و بی شک اگر در آینده سهام عدالت مورد تحقیق و تفحص قرار گیرد، سرو صدای فساد این حوزه در همه جا می پیچد.
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی عنوان داشت: کار مشترکی با وزارت اقتصاد و امور دارایی برای آزادسازی سهام عدالت انجام دادیم که جلسات مربوط به تهیه پیش نویس لایحه آزاد سازی سهام عدالت یک ماه است که به پایان رسیده است، با این وجود دولت تا کنون لایحه مذکور را به مجلس ارائه نداده است.
وی افزود: از سوی دیگر مجلس شورای اسلامی نیز با این پیش فرض که امکان دارد دولت یازدهم همچون حذف متمولین از گردونه  دریافت یارانه در خصوص ارائه لایحه آزادسازی سهام عدالت نیز تعلل کند، طرح ساده ای را با موضوع آزادسازی سهام عدالت تهیه دیده است که هم اکنون در اختیار نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است و اگر دولت بخواهد در ارائه لایحه مذکور تعلل کند مجلس طرح خود را به قانون تبدیل می کند.
    ارزش 90هزار میلیاردی سهام عدالت
پور ابراهیمی در رابطه با ضرورت تعیین تکلیف سهام عدالت در شرایط کنونی اقتصاد ایران اظهار داشت: شرکت های بزرگی چون  فولاد مبارکه، ملی مس و مخابرات در پرتفوی سهام عدالت وجود دارند، این در حالی است که ارزش این پرتفوی هم اکنون حدود 90 هزار میلیارد تومان است و این بخش 90 هزار میلیارد تومانی رها شده ترین بخش در اقتصاد ایران است.
وی با بیان اینکه مالکیت سهام عدالت به نام مردم و کام مدیران سهام عدالت است، گفت: به دلیل آنکه نمایندگان سهام عدالت در هیئت مدیره شرکت ها احساس تعلقی به سهام ندارند و عملاً در رابطه با تصمیم های اتخاذی در هیئت مدیره از سوی نهادی مورد پرسش، بازخواست و همچنین مورد حسابرسی قرار نمی گیرند منافع و حقوق 45 میلیون نفر مشترک سهام عدالت درحال ضایع شدن است.
    مصوبات هیئت مدیره با چشم بسته امضا می شود
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: هم اکنون مدیران سهام عدالت در شرکت ها با چشم بسته فقط مصوبات هیئت مدیره را امضا می کنند زیرا به هیچ نهادی پاسخگو نیستند و طی چندین بررسی موردی متوجه شدیم که تصمیم های این دسته از مدیران به هیچ عنوان از منطق اقتصادی برخوردار نبوده و عملاً نمایندگان سهام عدالت تصمیم هایی را در جهت تضییع حقوق مردم اتخاذ کرده اند.
وی در پاسخ به این پرسش که برای مورد فوق یک مصداق بارز عنوان کنید، اظهار داشت: در موارد متعدد اگر وزارت اطلاعات و همچنین سایر نهادهای خدوم نظارتی ورود پیدا نمی کردند بسیاری از سرمایه ها در بخش بنگاه های سهام عدالت از دست می رفت به طور مثال در رابطه با شرکت ملی مس نزدیک بود هزار و 800 میلیارد تومان از دارایی های این شرکت تنها به دلیل سوء مدیریت اعضای هیئت مدیره و به ویژه نمایندگان سهام عدالت در هیئت مدیره این شرکت در خارج از کشور بلوکه شود که با کمک نهادهای نظارتی این میزان سرمایه به کشور بازگشت.
    تعلل دولت در ارائه لایحه آزادسازی
به مجلس
وی با بیان اینکه طبق توافقات قبلی دولت باید یک ماه پیش لایحه آزادسازی سهام عدالت را به مجلس شورای اسلامی ارائه می کرد،  افزود: تداوم وضعیت موجود در رابطه با مدیریت 90 هزار میلیارد سهام عدالت به هیچ عنوان امکان پذیر نیست و به نظر می رسد که دولت درباره تعیین تکلیف آزاد سازی سهام عدالت در حال تعلل است با این حال مجلس شورای اسلامی طرحی را در همین رابطه تهیه دیده است که اگر دولت همچنان بر تعلل خود اصرار ورزد مجلس طرح مذکور را به قانون تبدیل خواهد کرد.
   راهکارمجلس برای تأدیه دیون
سهام عدالت
پور ابراهیمی در پاسخ به این پرسش که دیون دولت در رابطه با سهام عدالت طبق قانون باید از محل سود بنگاه ها پرداخت شود و حال آنکه هم اکنون کل دیون پرداخت نشده است بدین ترتیب با چنین شرایطی راهکار مدنظر مجلس برای آزادسازی سهام عدالت چیست، گفت: در طرح مجلس دو راهکار جهت تأدیه دیون مد نظر قرار گرفته است، اول آنکه دیون از محل فروش بخشی از سهام عدالت پرداخت شود، دوم آنکه صاحبان سهام عدالت از محل آورده نقدی خود دیون مدنظرجهت آزادسازی سهم عدالت را پرداخت کنند.
وی افزود: پیش بینی می شود تا مهرماه وضعیت سهام عدالت در مجلس نهایی شود. این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه افرادی که در سهام عدالت مشغول به فعالیت هستند به هیچ کسی پاسخگو نیستند، گفت: یک شبکه  مدیریتی خاص در حال هدایت سهام عدالت در کشور است که به هیچ عنوان پاسخگوی کسی هم نیست.
محمد رضا پور ابراهیمی، دلیل کاهش ۴۰ درصدی کارایی بنگاه های اقتصادی که در مجموعه سهام عدالت هستند را به عملکرد مدیران سهام عدالت مرتبط دانست و خواستار شفاف سازی و پاسخگویی مدیران ارشد سهام عدالت به افکار عمومی شد.

/ 0 نظر / 30 بازدید