به بهانه نقدهای کارشناسانه به سهام عدالت ظلم می‌شود

وزیراقتصاد گفته .. از سال 84 تاکنون با ابلاغ سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی که منشور اداره امور اقتصادی کشور بود دولت موظف به پیگیری و تغییر در شیوه اقتصادی ایران شد که یکی از این تغییرات، اصلاح ساختار مالکیت و توزیع ثروت است.

وی افزود: بر این اساس مقرر شد بنگاه‌ها با دو هدف پیشرفت و عدالت از بخش دولتی به بخش خصوصی واگذار شوند.

حسینی با با بیان این‌ موضوع که گام برداشتن در مسیر عدالت موجب رستگاری می‌شود اذعان داشت: واگذاری سهام عدالت به مردم واگذاری عدالت به آنان است و این هدف اصل 44 قانون اساسی است، زیرا سهام عدالت برای این است که بخش ضعیف جامعه از باز توزیع ثروت بهره‌مند شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: 60 درصد از ارزش سهام در میان اقشار ضعیف جامعه توزیع شده است و باید این نکته را در نظر بگیریم که منشا درآمد در جوامع کار و ثروت است و بنابراین اگر قرار باشد به باز توزیع ثروت کمی موشکافانه‌تر نگاه کنیم باید به باز توزیع کار و ثروت هم توجه شود.

حسینی با اشاره به این نکته که به بهانه نقدهای کارشناسانه به سهام عدالت ظلم می‌شود گفت: حتی بسیاری از همکاران ما در دولت نیز با افتخار می‌گویند که شرکت را از توزیع سهام عدالت خارج کرده‌ایم این در حالی است که این افراد فلسفه سهام عدالت را ندانسته و نمی‌دانند که هدف از آن بازتوزیع پایدار درآمد است.

وی ادامه داد: ‌ از حدود 75 هزار میلیارد تومان واگذاری در دهه‌ 80 معادل 97 درصد از آن در سال‌های 85 و 89 صورت گرفته است به عبارتی 34 هزار میلیارد تومان در قالب سهام عدالت پرداخت شده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این‌که در باز توزیع سهام عدالت مرحله به مرحله اقدام شده است، گفت:‌ ما از اقشار ضعیف‌تر جامعه به سمت اقشار متوسط‌تر حرکت کرده‌ایم به عبارتی در مرحله‌ اول هشت میلیون نفر تحت پوشش نهادهای حمایتی شامل این طرح شده و در مرحله دوم 16 میلیون روستایی از سهام عدالت برخوردار شدند. به عبارتی 24 میلیون نفر از 40 میلیون نفر افرادی که در مراحل اولیه شامل این طرح می‌شدند زیر نظر پوشش‌های حمایتی و یا روستاییان بوده‌اند.

وی ادامه داد: ‌به طور مثال‌ استان‌های برخورداری نظیر استان تهران، اصفهان و قزوین هر کدام به ترتیب با ارقام 27 ، 42 و 51 درصد از کمترین میزان سهام عدالت برخوردار هستند.

حسینی در این باره افزود:‌ استان‌هایی نظیر استان ایلام، کهگیلویه و بویر احمد و خراسان جنوبی نیز به ترتیب با ارقام 77، 79 و 84 درصد از بیشترین میزان سهام عدالت برخوردار بودند.

حسینی با تاکید بر این‌که باید در ماندگاری این طرح تلاش شود، افزود: در پی اجرای این طرح 84 درصد از مردم خراسان از ثروت جامعه برخوردار شدند و گروه‌های هدف ما نیز همیشه مورد توجه کارگران بوده است.

وی ادامه داد: ‌در سال‌های 88 و 89 با تاکید بر رییس جمهور و دیگر نمایندگان دعوت‌نامه‌های مجددی برای کارگرانی که ممکن است از سهام عدالت برخوردار نشده باشند صادر شد و یک میلیون و 700 هزار نفر تاکسیران، اتوبوسران و کارگران ساختمانی شامل این طرح شدند.

به گزارش ایسنا وزیر امور اقتصادی و دارایی در پایان گفت:‌ مشکل بزرگی که در توزیع سهام عدالت داشتیم شناسایی برخی کارگران مثل کارگران فصلی و ساختمانی بود که تلاش شد این افراد که از افراد محروم جامعه بودند بتوانند سهام عدالت را دریافت کنند.

 

/ 0 نظر / 27 بازدید