خرید و فروش سهام عدالت آزاد می شود

سهامــــداران عدالت در آینده نزدیک مالک سهامشان می شوند  و با ورود شرکت های سرمایه گذاری استانی به بورس امکان معامله سهام عدالت در بورس فراهم می شودبر این اساس در حالی دولت از سال 85 پروسه توزیع سهام عدالت را شروع کرد که تاکنون حدود 40 میلیون نفر از مشمولان، سهام عدالت خود را دریافت کرده اند و با توزیع 5 میلیون سهام عدالت باقی مانده سبد سهام عدالت تکمیل می شود.
     با این وجود دولت از سال گذشته به دلیل تاکید قانون برنامه پنجم مبنی بر پرداخت بدهی دولت به خزانه از محل سودهای تقسیمی شرکت های موجود درسبد سهام عدالت دیگر سودی بین سهامداران توزیع نکرد تا با پرداخت اقساط دولت در زمان کوتاه تر امکان معامله سهام عدالت تسهیل شود.
     این موضوع و تاکید مجلس بر پایان توزیع سود سهام عدالت و مشخص شدن تکلیف سهامداران در شرایطی صورت می گیرد که منتقدان، دولت را بارها متهم به ناکارآمدی شرکت های موجود درسبد سهام عدالت کردند این در حالی است که طبق گفته عضو کانون شرکت های سرمایه گذاری سهام، دولت پرسود ترین شرکت هایش را روانه پرتفوی سهام عدالت کرده است.
     از همان زمان موضوع ورود شرکت های سرمایه گذاری استانی به بورس و معامله سهام این شرکت ها به منظور تعیین تکلیف دارایی سهامداران عدالت مطرح شد و بارها هم دولت در پاسخ اعلام کرد به محض تبدیل شرکت های سرمایه گذاری استانی به سهامی عام و افزایش سرمایه، این شرکت ها به بورس وارد می شوند.
    
     دو دهک اول نخستین سهامداران عدالت در بورس
    با این وجود ورود شرکت های سرمایه گذاری استانی به بورس یک روی سکه است چراکه معامله سهام عدالت زمانی محقق می شود که اقساط دولت به خزانه پایان یافته باشد و به نظر می رسد به دلیل تخفیف 50 درصدی دولت به دو دهک اول بابت پرداخت اقساط، این دهک نخستین گروه از سهامداران عدالت هستند که به بورس وارد می شوند.
     بر این اساس با انجام مراحل ورود شرکت های سرمایه گذاری استانی، این شرکت ها در آینده نزدیک وارد بازار سرمایه شده و سهامشان که متشکل از پرتفوی سهام عدالت است قابلیت معامله در بورس را پیدا خواهد کرد.
     این خبری است که داوود خانی مدیر کل دفتر برنامه ریزی و نظارت بر اجرای سیاست های اصل 44 اعلام کرد و اظهار داشت: با انجام مقدمات لازم چند شرکت سرمایه گذاری استانی بزودی روانه فرابورس خواهند شد.
     وی با اشاره به برگزاری جلساتی برای تعیین تکلیف سهام عدالت در کمیسیون تخصصی شورای عالی اصل 44 اظهار داشت: در این جلسه ها بحث ساماندهی سهام عدالت از جهات مختلف و مشکلاتی مانند تکمیل شناسایی مشمولان و مسائل پذیرش 30 شرکت سرمایه گذاری استانی در فرابورس و همچنین امکان معاملات سهام آنها به همراه موضوعات گوناگون مطرح شده است.
     مدیر کل دفتر برنامه ریزی و نظارت بر اجرای سیاست های اصل 44 در خصوص زمان حضور شرکت های سرمایه گذاری استانی به فرابورس اظهار داشت: قانون زمان مشخصی را برای ورود شرکت های سرمایه گذاری استانی به بورس مشخص نکرده است.
     وی با تاکید بر این که در آئین نامه اصل 44 لزوم همکاری سازمان خصوصی سازی و بورس مورد تاکید قرار گرفته، اظهار داشت: با همکاری سازمان خصوصی سازی و بورس زمینه حضور این 30 شرکت در فرابورس فراهم می شود.
    
     حضور تدریجی شرکت ها به بورس
    داوود خانی در خصوص ثبت این شرکت ها نزد سازمان بورس طبق برنامه پنجم توسعه اظهار داشت : طبق ماده 100 قانون برنامه پنجم توسعه که در آن به آزادسازی سهام و اعمال تخصیص ها اشاره شده بر این موضوع نیز تاکید شده است. بر این اساس و با وجودی که الزامی از نظر زمانی برای ورود شرکت های سرمایه گذاری استانی به بورس مطرح نشده در کمیسیون فرعی و اصلی، اصل44 حضور تدریجی این شرکت ها در بازار سهام در دستور کار قرار گرفته است.
     وی اظهار امیدواری کرد: اگر مشکل حقوقی خاصی وجود نداشته باشد طی سال جاری چند شرکت سرمایه گذاری استانی وارد بازار شوند.
     مدیر کل دفتر برنامه ریزی و نظارت بر اجرای سیاست های اصل 44 افزود: طبق اظهارات مقامات مسئول همه 30 شرکت استانی در فرابورس پذیرفته شده و در این بازار حضور می یابند.
     وی در ادامه با تاکید بر این که پذیرش شرکت های سرمایه گذاری استانی در فرابورس ارتباطی با اقساط و سود سهام ندارد، تصریح کرد: خود شرکت ها باید تلاش کنند تا با ارائه صورت های مالی و برگزاری مجمع مقدمات پذیرش در بازار سهام را فراهم کنند.
    
     ثبت 17 شرکت سرمایه گذاری استانی نزد سازمان بورس 
    داوود خانی خاطرنشان کرد: تا جایی که می دانم حدود 17 شرکت استانی نزد سازمان بورس ثبت شده اند و 9 شرکت دیگر هم در شرف ثبت هستند تا بعد از انجام مراحل لازم و بررسی مباحث آن در سازمان خصوصی سازی و همچنین ارائه درخواست ها، مقدمات حضور شرکت ها در فرابورس فراهم شود.
     وی در ادامه آمار دریافت کنندگان سهام عدالت را مدنظر قرار داد و گفت: طبق آخرین آمار تا آخر سال 89، بیش از 40 میلیون نفر در تعاونی شهرستان ها ثبت نام کرده اند. این درحالی است که حدود یک تا دو میلیون نفر هم در سال گذشته و با فراخوان سازمان خصوصی سازی دعوت شده و ثبت نام کرده اند که نتایج آن طی دو تا 3 ماه آینده مشخص می شود.همچنین محمد جواد شیخ عضو کانون شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت در گفت و گو با با اشاره به این که شرکت های سرمایه گذاری استانی در صدد طی مراحل لازم برای ورود به بورس هستند، بخش عمده ای از 30 شرکت سرمایه گذاری استانی مراحل تبدیل به سهامی عام شدن و افزایش سرمایه را پشت سر گذاشته اند.
     وی با اشاره به این که شرایط ورود این شرکت ها به بازار سرمایه در سال جاری فراهم می شود، خاطرنشان کرد: پیش از این مقرر شده بود شرکت های سرمایه گذاری استانی در سال 90 وارد بازار سرمایه شوند اما به دلیل تاخیر به وجود آمده این اتفاق در سال جاری روی خواهد داد.
     شیخ افزود : بــــــــا ورود شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت به بورس امکان معامله سهام عدالت فراهم می شود .
     وی اظهار داشت : با توجه به اینکه دو دهک اول، مشمول تخفیف پرداخت اقساط شده اند این دو دهک پیش از همه می توانند سهامشان را در بازار معامله کنند. وی در ادامه عدم پرداخت سود بابت سهام عدالت را مد نظر قرار داد و گفت: تا پیش از تصویب برنامه پنجم در مجلس دولت بخشی از سود شرکت ها را به سهامداران و بخشی را بابت اقساط به خزانه واریز می کرد اما با تصویب این قانون در مجلس دولت موظف شد تمام سود پرداختی شرکت ها را بابت اقساط به خزانه واریز کند.
     شیخ با بیان این که عدم پرداخت سود سهام عدالت از سوی دولت دلیل دیگری نداشت، گفت: این اتفاق به دنبال مصوبه مجلس بود و دولت هم قانون مجلس را اجرا می کند.
     وی با تاکید بر این که دولت برای پرداخت سود مشکلی ندارد، خاطرنشان کرد: بر این اساس دولت پیش از تصویب این قانون سود سهام عدالت را پرداخت می کرد.
     عضو کانون شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت با اشاره به این که با واریز سود سهام عدالت به خزانه، اقساط دولت زودتر به اتمام می رسد گفت: هم اکنون هم شرکت های مشمول سهام عدالت سود پرداخت می کنند اما به دلیل اجرای قانون برنامه پنجم دیگر سودی پرداخت نمی شود و به همین دلیل است که برخی از عدم پرداخت سود سهام عدالت صحبت می کنند.وی با اشاره به این که پرداخت سود سهام عدالت به مشمولان سال 88 محدود نمی شود، اظهار داشت: تا پایان سال 89 سود سهام عدالت به مشمولان پرداخت شد و آخرین دهکی هم که سود گرفتند کارمندان دولت و بازنشستگان بودند. 0(به نقل از روزنامه ایران)

/ 0 نظر / 33 بازدید