حرف و حدیث ها در خصوص سهام عدالت

 پرداخت سود سهام عدالت یکی ازشیوه‌های بود که دولت نهم آن را ابداع کرد تا از این طریق هم سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران را افزایش دهد  و هم عدالت اجتماعی افزایش یابد.

 به گفته مقامات مسئول تا پایان سال ۸۸، برای ۴۱ میلیون نفر دعوت‌نامه سهام عدالت ارسال شد که از این میان ۳۷ میلیون نفر برای دریافت سهام به شرکت‌های سرمایه‌گذاری مراجعه و ثبت‌نام کرده‌اند.

در‌‌ همان روز‌ها بود که مقداری سهام بین واجدین شرایط توزیع شد. بعد از آن اما در زمان انتخابات دهم ریاست جمهوری، حرف و حدیث‌های زیادی درباره توزیع انتخاباتی سهام عدالت رسانه‌ای شد. حرف و حدیث‌هایی که آن روز‌ها تکذیب می‌شد اما با گذشت نزدیک به 4 سال، سرانجام علی لاریجانی، رئیس مجلس  هشتم  هم به انتقاد از روند سهام عدالت  پرداخت و بسیاری از نمایندگان مجلس نیز شایعات در مورد توزیع این سهام را تایید کرده‌اند.

 رئیس مجلس در روزهای پائیزی سال گذشته در خصوص سهام عدالت گفت: «نباید سود سهام عدالت به شکلی باشد که مردم از آن مأیوس شوند.»

 اما شهریورسال گذشته بود که رییس کانون بازنشستگان و مستمری‌بگیران صندوق تامین اجتماعی از سرنوشت نامعلوم سهام عدالت بازنشستگان خبر داد و در گفت‌و‌گویی، گفت: طی چهارسال گذشته فقط یک‌بار سود سهام عدالت به بازنشستگان پرداخت شده است. تا حرف و حدیث ها درباره تبلیغاتی بودن سهام عدالت  رنگ و بوی جدی تری به خود بگیرد.

حالا اما در حالی که  مسئولان سازمان خصوصی سازی معتقدند ،  واگذاری سهام عدالت به آخرین مراحل خود رسیده است، همچنان خبری از پرداخت سود سهام نیست.

برخی دارندگان سهام عدالت معتقدند که دولت سهام شرکت های زیان ده را به آنها واگذار کرده، بنابراین از دریافت سود خبری نیست. وضعیت پرداخت سود به سایر گروه ها نیز مشخص نیست.

در اجرای طرح وضعیت پرداخت سود سهام عدالت برخی از گروه ها همچون خبرنگاران مشخص نیست و تنها برگه ای به عنوان سهام عدالت به این گروه ارائه شده است، این گروه هم تاکنون هیچگونه سودی را دریافت ننموده اند.

در عین حال گروه های کارگری به عنوان آخرین گروه مشمول دریافت سهام عدالت مطرح هستند، گرچه تابه حال از 3.2 میلیون نفر کارگر برای واگذاری سهام عدالت ثبت نام به عمل آمده است، اما پیش بینی می شود که تعداد این افراد بین 5 تا 6 میلیون نفر باشد.

البته سازمان خصوصی سازی معتقد است که بخشی از گروه های کارگری در مقابل سایر گروه ها سهام عدالت خود را دریافت کرده اند.

بسیاری از افرادی که برگه های سهام عدالت را دریافت نموده اند، معتقدند که گرچه آغاز اجرای طرح بسیار پرسر و صدا بود و افراد بسیاری را ترغیب کرد که برای ساعت های طولانی در صف دریافت برگه ها بمانند، اما اکنون به نظر می رسد که این سهام ارزشی برای آنها ندارد.

در هر حال،  توزیع متعادل ثروت ملی و گسترش مالکیت در سطح عمومی، به منظور تأمین عدالت اجتماعی، متکی به خود نمودن خانواده های نیازمند و کاهش وابستگی آنان به کمکهای دولت از طریق نهادهای حمایتی، ایجاد درآمد دراز مدت برای خانواده های کم درآمد و تشویق به پس انداز و سرمایه گذاری منجر به بهبود درآمد خانوارها از جمله اهداف اولیه این طرح بوده است که با این روند به نظر می رسد که پروژه سهام عدالت از هدف اولیه تعریف شده برای آن فاصله گرفته ، در حالی که یکی از اهداف اصلی طرح واگذاری سهام شرکتها به مردم و رونق بخش خصوصی بوده است.


هر چند حرف و حدیث های بسیاری درباره تبلیغاتی وبدن پرداخت این سهام به مردم وجود دارد اما  فارغ  از این سخنان ، آنچه مسلم است، به هر دلیلی سود سهام عدالت  مدتهاست که پرداخت نشده است واین مساله باعث شده است، بسیاری از مردم محتاج که چشم امیدشان به سود اندک این سهام بود نا‌امید شوند. باید نشست و دید ، بهبودی در وضعیت سهام عدالت به وجود می‌آید یا خیر؟ وآیا دولت توضیحی برای عدم پرداخت سود سهام عدالتی که یکی از طرح ها مهم  دولت بود ، خواهد داشت یا همچنان سکوت  پیشه می کند و در آرامش شکست یکی دیگر از طرح های خود را نظاره می کند؟

 

/ 1 نظر / 37 بازدید
سارا

سلام عزیزم بیا سیمرغ چـت پشیمون نمیشی کاربرای زیاد و حضور مداوم مدیریت و البته کلی دختر و پسر باحال اونجا منتظرم با امکانات فراوان زود بیا کا ناراحت میشم فقط کافیه توی گو گل بزنی سیمرغ چـت راستی نیاز به کلی ناظر داریم