چالشهای طرح سهام عدالت

اخیرا وزیر اقتصاد و معاون اقتصادی وی در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت داشتند از تدوین بسته ای برای آزادسازی سهام عدالت خبردادند اما هنوز مشخص نیست که این مهم چه زمانی محقق می شود و بازه زمانی معینی برای آزادسازی سهام عدالت از طرف دولتمردان و مسئولان وزارت اقتصاد اعلام نشده است  دکتر شاپور محمدی، معاون اقتصادی وزیر در این خصوص گفت  بسته مذکور گرچه در این وزارتخانه نهایی شده اما احتمالا نیازمند اصلاح قانون است و برای این منظور باید تصمیم گیری شود که اصلاحات درقالب مصوبه دولت باشد یا باید از مجلس برای آن مجوز گرفته شود یعنی درقالب لایحه به مجلس ارسال شود این بسته در وزارت اقتصاد تقریبا نهایی شده است ولی برخی از بحثهای آن مربوط به اصلاح قانون می شود واحتمال دارد که نیازمند اصلاح قانون باشد... وی از جمله مشکلات آنرا  این که مشمولان سهام عدالت چه کسانی باشند، چون تعدادی از افراد مورد شناسایی قرار نگرفته اند یا مباحث مربوط به نحوه آزادسازی و این که آزادسازی در چه قالبی انجام شود و امثال این ها که نیازمند تمهیدات قانونی بیشتر است  معاون اقتصادی وزیر یاد آور شد

ممکن است لازم باشد، ما ماده ها را دیده ایم و اصلاحات در آن دیده شده است ولی این که شکل آن درقالب مصوبه باشد یا لایحه باید دردولت تصمیم گیری می شود. وما قبل از این حتی از نمایندگان مجلس هم دعوت و نظراتشان را اخذ کردیم.

   

   محمدی در پاسخ به پرسشی درباره تاثیر حذف دهک های بالای درآمدی برتورم و حمایت از تولید با بیان این که مسئولیت این موضوع برعهده وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی است،تصریح کرد: در صورت حذف پر درآمدها هزینه آن صرف بهداشت و تولید می شود که می تواند منجر به کاهش تورم شده، زیرا درآمد به سمت تولید رفته و سمت عرضه تقویت خواهد شد و در نهایت قیمت کالاها کاهش می یابد.  وی افزود:همه تلاش دولت اجرای قانون است، اما امکانات اجرایی باید مدنظر قرار گیرد و زمانی که دولت به اطمینان خوبی برسد، حذف پر درآمدها انجام خواهد شد و تا زمانی که حذف مناسب وجود نداشته باشد، اصرار دولت به پرداخت یارانه به اقشار است و در این راستا یارانه اقشار ضعیف حذف نخواهد شد. وی درباره رتبه کسب و کار کشور نیز عنوان کرد: در این راستا پرسش از بخش خصوصی صورت می گیرد و اینکه چطور پرسش ها پر می شود باید توجه کافی داشت، اما در مورد اطلاعات اشتباه سعی می کنیم، آنها را در گزارش ها اصلاح کنیم و اقدامات کنونی اثر خود را در گزارش آتی بانک جهانی نشان خواهد داد.

معاون اقتصادی وزیر اقتصاد با اشاره به درآمدهای نفتی افزود: بالای 80 درصد درآمدها محقق شده، اما ارقام آن هنوز نهایی نشده است، همچنین درصد تحقق بودجه امسال خوب است و سعی می کنیم کمترین انحراف وجود داشته باشد. محمدی همچنین با بیان این که بدهی های دولت به نظام بانکی به صورت دقیق تقویم نشده است و هیأت وزیران مصوبه داد که هیأتی تشکیل شده و عنوان دقیق آن تعیین شود؛ افزود: البته رقم بدهی ها جلوی بنده بوده اما تا زمانی که حسابرسی نشود، اعلام آن صحیح نیست. در لایحه خروج از رکود 40 هزار میلیارد تومان از منابع ارزی برای پرداخت صرف پرداخت بدهی های دولت خواهد شد و همچنین بیش از 100 هزار میلیارد تومان سهام قابل واگذاری وجود دارد ضمن اینکه در بودجه سال جاری نیز ارقامی برای واگذاری سهام پیش بینی شده است.

/ 2 نظر / 32 بازدید
چت روم

سلام مطالبت جالب و خواندنيه خوشحال ميشم به من هم سر بزني چت رومي شلوغ و صميمي ;) www.hadci.com

حقدوست

[گل][گل][گل][گل] [گل] [گل][گل][گل] [گل] سلام و درود بر شما گرامی، براي خواندن مطالب زير دعوت شده‌‌‌اید: ******** [گل][گل] تبريک ولادت حضرت معصومه(س) و کراماتي خواندني از آن حضرت [گل][گل] ## کراماتی به نقل از آیت الله العظمی اراکی(ره) ## جلال و جبروت فاطمه زهرا(علیها السلام) ## عنایت حضرت به زوار مرقدش ******** [گل] احادیث زیبا و خواندنی هفته [گل] ## سفارش امام صادق(ع) به زیارت حضرت معصومه(س) قبل از ولادت امام کاظم(ع) ## کسانی که می‌‌خواهند به آنها بلا و گرفتاری نرسد بخوانند ## نشانه‌‌های حسود ******** ## فضیلت عظیم مجالس عزای اهلبیت(علیهم السلام) ## تفاوت شیعیان زبانی با شیعیان واقعی ******** منتظر حضور و نظرات ارزشمند شما گرامی هستم. www.bia2mofid.persianblog.ir [گل] [گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل]