آزاد سازی سهام عدالت و تآثیر و تغییر در عدد سهامداران بورس

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: با اجرای برنامه جدید دولت مبنی بر آزادسازی سهام عدالت، جمعیت سهامداران کشور به بیش از 50 میلیون نفر خواهد رسید.

اقای دکتر صالح آبادی در دیدار با مراجع عظام تقلید در قم، ضمن ارائه گزارشی از وضعیت بازار سرمایه ایران، عملکرد 7 ساله کمیته فقهی سازمان بورس و اقدامات این کمیته در راستای نظارت بر مبانی فقهی ابزارهای جدید مالی را تشریح کرد.

رئیس سازمان بورس اوراق بهادار  با بیان اینکه امروز بازار سرمایه ایران با بیش از 7 میلیون سهامدار، یکی از فراگیرترین بازارها در کشور به شمار می رود، افزود: جامعه سهامداری در کشور در حالی به حدود 7 میلیون نفر رسیده است که با اجرای برنامه جدید دولت مبنی بر آزادسازی  سهام عدالت  ، جمعیت سهامداران کشور به بیش از 50 میلیون نفر خواهد رسید و از این رو، ضروری است سؤالات و دغدغه های شرعی مردم پیرامون ابعاد مختلف فعالیت در ایـن بازار، مورد توجه ویژه قرار گیـرد.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار تقریبا از اوایل تأُسیس سازمان بورس و با حضور اساتید برجسته حوزه تشکیل شد، افزود: طی این مدت، دغدغه سازمان همواره این بوده است که هرگونه طراحی و ابزارسازی جدید در این بازار، منطبق بر مبانی شرع مقدس اسلام باشد و از این رو، شورای عالی بورس نیز تصویب کرد که تمامی ابزارهای جدید مالی که برای تصویب به شورا ارائه می شوند، باید مصوبه کمیته فقهی را داشته باشند.

حجت الاسلام مصباحی مقدم ، رئیس کمیته فقهی سازمان بورس نیز در این دیدارها، گزارشی از عملکرد 7 ساله کمیته فقهی ارائه کرد و گفت: کمیته فقهی که با ایده صالح آبادی پس از تصدی مسئولیت ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار تأسیس شد، از بدو تأسیس تاکنون، بیش از 80 جلسه داشته و همه موارد ارجاعی به کمیته درخصوص ابزارهای جدید مالی و سایر موارد را با دقت لازم و بصورت تفصیلی، از حیث انطباق با موازین فقهی مورد بررسی قرار داده است.

وی افزود: علاوه بر کمیته فقهی که در تهران مستقر است و بصورت منظم، تشکیل جلسه می دهد، کارگروه فرعی کمیته فقهی در قم نیز که از نخبگان حوزوی مسلط به مباحث مالی و اقتصادی تشکیل شده است، وظیفه ارتباط مستمر و منظم با دفاتر مراجع عظام تقلید به منظور طرح مسائل و دغدغه ها و استفتائات پیرامون مسائل روز بازار سرمایه را برعهـده دارد.

مصباحی مقدم به اقدام سازمان بورس و اوراق بهادار در برگزاری دوره بین المللی بازار سرمایه اسلامی (ICM) اشاره کرد و گفت از 5 سال گذشته تاکنون، این دوره بصورت مستمر توسط سازمان بورس برگزار و دستاوردهای کمیته فقهی در زمینه توسعه ابزارهای مالی جدید، به نخبگان مالی از سایر کشورها ارائه شده که به اذعان شرکت کنندگان، مباحث طرح شده در این دوره جزو جامع ترین و غنی ترین مباحث در حوزه مالی اسلامی است.

صالح آبادی نیز با بیان اینکه تعامل مستمر و گسترده با حوزه های علمیه به منظور دریافت دیدگاهها و نقطه نظرات نخبگان حوزوی در مسیر توسعه بازار، در اولویت برنامه های سازمان قرار دارد، بر لزوم تدوین نقشه راه  مشخص به منظور تحقق این هدف تأکید کرد.

/ 0 نظر / 32 بازدید