سهام عدالت کی  بالاخره آزاد میشود.؟؟

رئیس سازمان خصوصی سازی اعلام کرد: طرح آزاد سازی سهام عدالت در حال پیشرفت و مراحل نهایی است و امیدواریم با همکاری نمایندگان مجلس و دولت زودتر از موعد نهایی شود. به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، سید  میرعلی اشرف عبدالله  پورحسینی  گفت: البته هنوز چیزی مشخص نیست و هر هفته جلساتی در سازمان و وزات اقتصاد ودارایی  در این باره برگزار می شود.

عبدالله پوری حسینی تاکید کرد طرح آزاد سازی سهام عدالت   به شکل مناسبی نهایی و عرضه خواهد شد و فعلا نمی توان زمان خاصی برای آن اعلام کرد.-
 ازطرفی خبر های جدیدی از سهام عدالت به گوش می رسد، آنطور که رئیس هیأت عامل سازمان خصوصی سازی    گفته  سهام عدالت قبل از اینکه سال به پایان برسد آزاد می شود این خبر را نایب  رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس  هم تأیید کرده.        

به گزارش همشهری، آزاد‌سازی‌ سهام عدالت از آن طرح‌هایی است که اگر به سرانجام برسد آثار مثبتی برای بازار سرمایه، مردم و اقتصاد دارد اما فرایند آزاد‌سازی‌ آن پیچیدگی‌هایی دارد که این کار را با تأخیر مواجه کرده است. منظور از آزاد‌سازی‌ سهام عدالت فراهم‌کردن شرایطی برای فروش این سهام از سوی مالکان اوراق سهام عدالت است.

مشمولان سهام عدالت که اکنون 42میلیون نفر هستند قادر به خرید و فروش سهام خود از طریق مراجع رسمی نیستند چرا که هنوز اقساط برگه اوراق یک میلیون تومانی خود را به‌طور کامل پرداخت نکرده‌اند. اقساط برگه‌های یک میلیون تومانی سهام عدالت از محل سود سالانه همین اوراق پرداخت می‌شود و تا حالا که دست‌کم 6سال از زمان واگذاری سهام عدالت می‌گذرد بخشی از این اقساط پرداخت شده است برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که تاکنون کمتر از30درصد از رقم کلی این اوراق تسویه شده است.

برخی گمانه‌زنی‌ها نیز حکایت از آن دارد که اکنون فقط 10هزار میلیارد تومان از طلب دولت از کارگزاری سهام عدالت باقی مانده است و اگر با استفاده از مکانیسمی کارگزاری سهام عدالت این رقم را به دولت پرداخت کند سهام عدالت در دست مردم آزاد می‌شود و قابلیت خرید وفروش پیدا می‌کند.

میر علی‌اشرف عبد‌الله پوری حسینی  در این باره گفت  :طرح آزاد‌سازی‌ سهام عدالت از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی در حال پیگیری است و دولت مصمم است زودتر از مهلت قانونی 10ساله این سهام را آزاد کند. او توضیح داد: با ادامه روند گذشته هنوز مشمولان سهام عدالت باید 3تا 4سال دیگر منتظر باشند تا به نصف آن دارایی که متعلق به آنهاست دست یابند اما طرح آزاد‌سازی‌ این سهام در دستور کار قرار گرفته تا زودتر از موعد مقرر زمینه آزاد‌سازی‌ سهام عدالت فراهم شود. وی گفت : تلاش ما این است که این کار تا قبل از پایان سال انجام شود. پوری‌حسینی همچنین درپاسخ به این پرسش که آیا تصویب این طرح نیاز به مصوبه مجلس دارد گفت: برخی از بند‌های آن نیاز به مصوبه مجلس ندارد اما برخی بند‌های آن به‌نظر می‌رسد باید از سوی مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد.
وی تأکید کرد: پس از تهیه پیش‌نویس در نهایت این طرح تا تابستان در هیأت دولت به تصویب خواهد رسید و اگر نیاز به مصوبه مجلس داشته باشد در قالب لایحه در 3ماهه سوم به مجلس خواهد رفت.

اولتیماتوم مجلس به دولت

نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هم در گفت‌وگو با تسنیم اعلام کرد: اوایل خرداد امسال اولتیماتومی از سوی مجلس به دولت داده شد مبنی بر اینکه دولتی‌ها تا پایان خرداد امسال فرصت خواهند داشت تا لایحه پیشنهادی خود برای آزادسازی سهام عدالت را به مجلس ارائه دهند در غیراین صورت مجلس طرح خود را به صحن علنی می‌برد که خوشبختانه با رایزنی‌های انجام شده به تشکیل کارگروهی متشکل از وزارت اقتصاد ودارایی و نمایندگان مجلس و سایر دست‌اندرکاران سهام عدالت در کشور منجر شد.

او افزود: ریاست این کارگروه با شخص وزیر اقتصاد است و مشکلات آزادسازی سهام عدالت، جوانب کار و مباحث عملیاتی با حضور ایشان بررسی می‌شود. وی اضافه کرد: با بررسی صورت‌گرفته مشخص شد لایحه پیشنهادی دولت در مورد سازوکار خرید و فروش سهام عدالت از وضعیت خوبی برخوردار است و امیدواریم پس از رفع موانع اجرایی این طرح و رسیدن به جمع‌بندی، پیش‌نویس آزادسازی سهام عدالت در مدت یک تا 45روز آینده نهایی و قابل طرح شود.