آغاز واگذاری سهام عدالت به 8 میلیون کارگر

معاون وزیر اقتصاد از تعهد 40 هزار میلیارد تومانی سازمان خصوصی سازی برای تامین درآمد مصوب بودجه ای از محل واگذاری سهام در سالجاری خبر داد و گفت: به زودی 8 میلیون کارگر با خانواده هایشان سهام عدالت دریافت می کنند.

 به گزارش روابط عمومی سازمان خصوصی سازی؛ محمد رحیم احمدوند در حاشیه نشست خبری در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در خصوص وضعیت تعهدات سازمان خصوصی سازی از درآمد مصوب بودجه ای سال جاری کل کشور گفت: بر اساس بند 24 قانون بودجه سال جاری، تعهداتی برای سازمان در نظر گرفته شده است که یک مورد آن، تامین 6 هزار و 500 میلیارد تومان درآمد از محل واگذاری ها برای واریز به خزانه است.رئیس کل سازمان خصوصی سازی با اعلام اینکه این مبلغ باید از اقساط واگذاری‌های سالهای گذشته و آن بخش از واگذاری‌های امسال که به صورت نقدی دریافت می شود، تامین و به خزانه برود، اظهار داشت: یک تعهد دیگر این است که 33 هزار و 500 میلیارد تومان از سهام و دارایی های بخش دولتی و دستگاههای وابسته به آن به عنوان رد دیون و تسویه طلب پیمانکارانی که برای دستگاههای دولتی پروژه های عمرانی انجام داده اند، پرداخت شود.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به سئوال دیگری در خصوص سرنوشت پرونده واگذاری سهام عدالت به کارگران که از سال 89 تاکنون مطرح و بدون اقدام مانده است گفت: بر اساس برنامه توزیع سهام عدالت 6 دهک از 75 میلیون نفر جمعیت کشور که 45 میلیون نفر می شود باید سهام عدالت دریافت کنند.

احمدوند ادامه داد: تاکنون برای 45 میلیون نفر فرم دعوتنامه ارسال و این افراد شناسایی شده اند که تا پایان سال 90 نیز حدود 41 میلیون و 500 هزار نفر این فرم ها را تکمیل و فرآیند شناسایی آنها انجام و در نهایت به عنوان سهامدار شناخته شدند.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: سه و نیم میلیون نفر از 6 دهک جامعه باقی مانده اند که تاکنون فرمها را دریافت ولی تکمیل نکرده اند و برای سازمان ارسال نشده است اما فرآیند بررسی و پالایش این گروه باقیمانده نیز در دست انجام بوده و طی چند روز گذشته به همه دستگاههای مسئول کتبا اعلام شد تا 15 مهرماه سال جاری فرصت دارند فرم های در اختیار خود را تکمیل و برای انجام مراحل بعدی کار ارسال نمایند.

معاون وزیر امور اقتصای و دارایی با بیان اینکه که سه و نیم میلیون نفر می توانند فرمها را پر و ارسال نمایند تا در فرآیند واگذاری سهام عدالت قرار بگیرند، تصریح کرد: بحث واگذاری سهام عدالت کارگران ساختمانی طبق برنامه ای که از قبل وجود داشته، با همکاری دیگر دستگاههای متولی در دست انجام است.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی خاطر نشان کرد: سه میلیون و 300 هزار کارگر ساختمانی در کشور شناسایی شدند و اطلاعات آنها به سازمان در حوزه سهام عدالت مورد بررسی و پالایش قرار گرفت که در نهایت مشخص شد یک میلیون نفر از این متقاضیان در مراحل قبلی و در سایر دهکها سهام عدالت دریافت کرده بودند.

وی افزود: حدود دو میلیون 300 هزار کارگر ساختمانی ثبت نام شده نیز باقی مانده اند که با توجه به بعد خانوار سه و نیم نفری در کشور ، حدود 8 میلیون کارگر ساختمانی و خانواده هایشان باید سهام عدالت دریافت کنند.

احمدوند با بیان اینکه به صورت کلی برای واگذاری سهام عدالت به کارگران باید یک دهک به آن 6 دهک قبلی اضافه شود، افزود: کارهای مقدماتی و اجرایی این موضوع انجام شد و ما درصدد آن هستیم که بتوانیم مجوز افزایش 6 دهک به 7دهک را دریافت کنیم که با صدور مجوز بتوانیم سهام عدالت کارگران را نیز واگذار کنیم.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی با اعلام انجام یکسری مکاتبات با دستگاههای مسئول برای دریافت مجوز یاد شده و انجام تشریفات قانونی واگذاری سهام عدالت کارگران بیان داشت: به محض صدور مجوز فعالیت اجرایی واگذاری سهام را آغاز خواهیم کرد.

احمدوند با اعلام اینکه متقاضیان باقیمانده از همه گروه های اجتماعی می توانند علاوه بر مراجعه به سایت سازمان به تعاونی‌های شهرستانی نیز برای ثبت نام و ارائه تقاضا برای دریافت سهام عدالت اقدام کند گفت: تا پایان سال جاری 53 درصد سهام فولاد مبارکه ، 50.5 درصد سهام فولاد خوزستان و 17.5 درصد سهام شرکت سایپا و همچنین هلدینگ بزرگ خلیج فارس را واگذار خواهیم کرد/